Casa Cinco De Mayo

3.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Casa Cinco De Mayo

Boendets fasad
Comfort fyrbäddsrum | Strykjärn/strykbräda och gratis wi-fi
Comfort fyrbäddsrum | Strykjärn/strykbräda och gratis wi-fi
Terrass/Patio
Comfort dubbelrum - 1 kingsize-säng | Strykjärn/strykbräda och gratis wi-fi

Recensioner

8,0 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Spa
  • Städning
  • Gratis wi-fi
  • Företagstjänster

Utforska området

Map
CALLE 5 DE MAYO 18, San Miguel de Allende, GTO, 37760
  • Instituto Allende
    ‪10 min till fots‬
  • Parque Juárez
    ‪10 min till fots‬
  • Malanquin golfklubb
    ‪11 min till fots‬

Rumsalternativ

Comfort fyrbäddsrum

  • Sovplats för 4
  • 2 dubbelsängar

Superior dubbelrum

  • Sovplats för 2
  • 1 kingsize-säng

Comfort-rum

  • Sovplats för 2
  • 1 dubbelsäng

Comfort trippelrum

  • 16 kvm
  • Sovplats för 3
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng

Liknande boenden

Om boendet

Casa Cinco De Mayo

Pensionat med spatjänster, nära Parroquia de San Miguel Arcangel-kyrkan
Detta pensionat är en rökfri anläggning som erbjuder gäster spatjänster, ett värdeförvaringsskåp i receptionen och gratis wi-fi i allmänna utrymmen.
Casa Cinco De Mayo erbjuder 14 rum med gratis toalettartiklar och takfläkt. 32-tums LED-tv med kabelkanaler.

Badrummen har dusch. Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Städning erbjuds dagligen och strykjärn/strykbräda kan fås på begäran.

Gäster kan skämma bort sig med en spabehandling på plats. Här erbjuds tjänster som ansiktsbehandlingar. En mängd behandlingar erbjuds, som till exempel aromaterapi.
Casa Cinco De Mayo ligger mindre än två kilometer från populära attraktioner som Parroquia de San Miguel Arcangel-kyrkan och El Jardin. Detta pensionat med 3 stjärnor har 14 rum och ståtar med bekvämligheter som gratis wi-fi på rummet.
Rum
Här får du tillgång till gratis wi-fi och en 32-tumss LED-tv med kabelkanaler. Som standard erbjuds bekvämligheter som takfläktar och gratis toalettartiklar.
På boendet
Casa Cinco De Mayo erbjuder gratis wi-fi i allmänna utrymmen, mötesrum och spatjänster. Gäster erbjuds flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för MXN 1500 per fordon enkel resa. Receptionspersonalen kan hjälpa dig med förvaring av värdesaker samt bagageförvaring.
Bekvämligheter
  • Nära Parroquia de San Miguel Arcangel-kyrkan och El Jardin
  • Gratis wi-fi på rummet och i allmänna utrymmen
  • Spatjänster
  • Flygtransfer (avgift tillkommer)
Casa Cinco De Mayo lockar med spatjänster och värdeförvaringsskåp i receptionen. Gratis wi-fi finns i allmänna utrymmen. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift.

Detta pensionat i San Miguel de Allende har 3 stjärnor och tillåter inte rökning.

Språk

Engelska och spanska

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området
  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt (tilläggsavgift)

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen under begränsade tider
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Städning varje dag

Business-service

  • Mötesrum

Utomhus

  • Utomhusmöbler

Spa

  • Ansiktsbehandlingar
  • Aromaterapi

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Bekvämligheter på rummet

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles

Underhållning

  • 32-tums LED-tv med kabelkanaler

Mer

  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Takfläkt

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 19.00.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.30

Incheckningsinstruktioner

Gäster erbjuds transport från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Receptionen är öppen alla dagar 09.00–21.00.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Barn bor gratis! Ett barn upp till 10 år bor gratis vid bruk av ordinarie sängar.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Depositionen ska betalas via banköverföring inom 24 timmar efter bokning.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för flygtransfer: MXN 1500 per fordon (enkel resa)

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kontanter.
Casa Cinco De Mayo erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet med uppgifter om din ankomst genom att ringa numret i bokningsbekräftelsen. Receptionen har öppet varje dag från 09.00 till 21.00.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt. Gäster måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.

Bra att veta

  • Bokning behövs för massage. Vill du boka kan du kontakta detta pensionat innan ankomst, med hjälp av informationen i din bokningsbekräftelse.
  • Ett barn som är upp till 10 år bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.

Boendet kallas även

Casa Cinco Mayo B&B San Miguel de Allende
Casa Cinco Mayo B&B
Casa Cinco Mayo San Miguel de Allende
Casa Cinco Mayo
Casa Cinco De Mayo Guesthouse
Casa Cinco De Mayo San Miguel de Allende
Casa Cinco De Mayo Guesthouse San Miguel de Allende