Royal Hotel Plovdiv

2.5-stjärnigt boende

Fotogalleri för Royal Hotel Plovdiv

Sittområde i lobbyn
Bastu, ångbastu, 3 behandlingsrum och massage
Exteriör
Sittområde i lobbyn
Exteriör

Recensioner

10 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Bar
  • Husdjursvänligt
  • Spa
  • Frukost ingår
  • Reception dygnet runt
  • Städning
Det nuvarande priset är 1 158 kr
inklusive skatter och avgifter
27 mars – 28 mars

Utforska området

Map
55 Ivan Vazov street, Plovdiv, Plovdiv Province, 4000
  • Dzhumaya-moskén
    ‪19 min till fots‬
  • Plovdivs amfiteater
    ‪19 min till fots‬
  • Hristo Botev-stadion
    ‪3 min med bil‬
  • Plovdiv (PDV-Plodiv Intl.)
    ‪20 min med bil‬

Rumsalternativ

Standard dubbelrum - utsikt mot staden

  • 20 kvm
  • Utsikt mot staden
  • Sovplats för 2
  • 1 kingsize-säng

Executive dubbelrum - utsikt mot staden

  • 40 kvm
  • Utsikt mot staden
  • Sovplats för 2
  • 1 kingsize-säng

Svit Executive - utsikt mot staden

  • 58 kvm
  • Utsikt mot staden
  • Sovplats för 4
  • 2 dubbelsängar och 1 bäddsoffa (stor enkel)

Lyxigt dubbelrum - utsikt mot staden

  • 25 kvm
  • Utsikt mot staden
  • Sovplats för 3
  • 1 kingsize-säng

Liknande boenden

Om boendet

Royal Hotel Plovdiv

Hotell i Plovdiv med 2 restauranger och fullständigt spa
Detta hotell är en rökfri anläggning och ståtar med 2 restauranger, ett fullständigt spa och 2 barer/lounger. Dessutom erbjuds gratis frukostbuffé, gratis wi-fi i allmänna utrymmen och avgiftsfri parkering. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som ett business-center (öppet dygnet runt), ett konferenscenter och massage- och behandlingsrum.
Royal Hotel Plovdiv erbjuder 50 rum med minibar och laptopanpassade värdeförvaringsskåp. Sängarna har memory foam-madrasser och sängtillbehör av högsta kvalitet. Kuddmeny finns tillgänglig. Det finns kabel-TV.

Detta hotell i Plovdiv erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Dessutom har rummen kaffe- och tebryggare och tofflor. Uppbäddningsservice erbjuds varje kväll och städning sker dagligen.

Gäster kan skämma bort sig själva med ett besök på boendets spa, som har 3 behandlingsrum. Här erbjuds tjänster som massage. Spat är utrustat med en bastu och en ångbastu.

Spat är öppet alla dagar. Barn under 18 år får endast vistas i spat under uppsikt av vuxen.

Royal Hotel Plovdiv ligger i Plovdivs centrum, en kort promenad från sevärdheter som Ivan Vazovs nationalbibliotek och Roman forum of Philippopolis. Detta hotell med 50 rum ståtar med 2 restauranger, ett fullständigt spa och gratis wi-fi på rummet.
Restaurangalternativ
Börja dagen med gratis frukostbuffé, som serveras dagligen mellan 07.30 och 10.00. Detta hotell har 2 restauranger, vilket passar utmärkt när du vill ha något att äta.
Rum
Din 32-tumss tv har kabelkanaler, och du håller dig uppkopplad med gratis wi-fi. Badrummen har tofflor, och gäster sover gott i sängar med memory foam-madrasser, sängtillbehör av högsta kvalitet och kuddmenyer. Dessutom erbjuds minibarer, kaffebryggare och laptopanpassade värdeförvaringsskåp.
På boendet
Gäster på Royal Hotel Plovdiv erbjuds ett fullständigt spa, gratis wi-fi i allmänna utrymmen och mötesrum. Gäster har tillgång till avgiftsfri parkering, samt flygplatstransfer (tillgänglig på begäran) för BGN 120 per fordon enkel resa. Receptionen är öppen dygnet runt och har flerspråkig personal som kan hjälpa dig med bokning av guidade turer och biljetter, förvaring av värdesaker samt kemtvätt/tvättjänster. Detta hotell med spa har dessutom ett konferenscenter, business-service dygnet runt och en dator.
Bekvämligheter
  • Gratis frukostbuffé
  • Gratis wi-fi på rummet och i allmänna utrymmen
  • Avgiftsfri parkering
  • Restaurang
Royal Hotel Plovdiv erbjuder gäster tillgång till ett fullständigt spa. Det finns 2 restauranger på plats. Du har att välja på 2 barer/lounger när du känner för en drink. Gratis frukost serveras dagligen. En dator finns på plats och wi-fi är gratis i allmänna utrymmen.

Bekvämligheter för affärsresenärer som ett business-center (öppet dygnet runt) och mötesrum erbjuds. Möteslokaler på detta hotell är 200 kvadratmeter och här finns konferenscenter. Flerspråkig personal, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och trädgård finns på Royal Hotel Plovdiv. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig på begäran) erbjuds mot en avgift. Det finns parkeringsplatser som är gratis.

Detta hotell i Plovdiv tillåter inte rökning.

Gäster kan äta gratis frukostbuffé dagligen från 07.30 till 10.00.
Royal Hotel Plovdiv har 2 restauranger.

Språk

Bulgariska, engelska och tyska

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur (tilläggsavgift) från 08.00 till 22.00 på begäran
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Tillgänglighetsanpassad parkering finns tillgänglig

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffé tillgänglig alla dagar 07.30–10.00
  • 2 barer/lounger
  • 2 restauranger

Att göra

  • Fullständigt spa

Familjevänligt

  • Barnservis
  • Barnstol

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Bröllopstjänster
  • Conciergetjänster
  • Flerspråkig personal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Portier/piccolo
  • Städning varje dag
  • Uppbäddningsservice

Business-service

  • Business-service dygnet runt
  • Dator
  • Konferenscenter (200 kvadratmeter utrymme)
  • Mötesrum

Utomhus

  • Trädgård

Fullständigt spa

  • 3 behandlingsrum
  • Bastu
  • Massage
  • Spa öppet alla dagar
  • Ångbastu

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • 1 tillgänglighetsanpassad parkeringsplats
  • Hiss (130 centimeter bred dörr)
  • Larm med dragsnöre i badrum
  • Ramp till huvudentrén
  • Rullstolar finns på plats
  • Tillgänglighetsanpassad allmän toalett
  • Tillgänglighetsanpassad gång till hiss
  • Tillgänglighetsanpassad lounge
  • Tillgänglighetsanpassad parkering
  • Tillgänglighetsanpassad registreringsdisk (80 centimeter hög)
  • Tillgänglighetsanpassad restaurang
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)
  • Tillgänglighetsanpassat fitnesscenter
  • Visuella larm i korridorer
  • Väl upplyst gång till ingången

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Kuddmeny
  • Memory foam-madrass
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Tofflor

Underhållning

  • 32-tums tv med kabelkanaler

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare
  • Minibar
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Laptopanpassat värdeförvaringsskåp
  • Telefon

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 72 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Husdjur: BGN 100 per husdjur, per natt
  • Endast hundar tillåts
  • Upp till 5 per rum
  • Endast vissa rum
  • Du kan be om ett rum där husdjur tillåts genom att höra av dig till boendet med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen
  • Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt: 0.80 BGN per person per natt

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för flygtransfer: BGN 120 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 3)
  • Avgift för husdjur: BGN 100 per husdjur per natt
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Royal Hotel Plovdiv erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet genom att ringa numret i bokningsbekräftelsen 72 timmar innan ankomsten med uppgifter om din ankomst. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.

Bra att veta

  • Bokning behövs för massage och spabehandlingar. Vill du boka kan du kontakta detta hotell innan ankomst, med hjälp av informationen i bokningsbekräftelsen.
  • Husdjur tillåts endast i vissa rum. Dessa kan ordnas genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen (relaterade kostnader går att hitta i sektionen för avgifter).

Boendet kallas även

Royal Hotel Plovdiv Hotel
Royal Hotel Plovdiv Plovdiv
Royal Hotel Plovdiv Hotel Plovdiv