Privat värd

QUEENS COURT HOTEL

3.5-stjärnigt boende

Fotogalleri för QUEENS COURT HOTEL

Interiör
Repbana (team building)
Utsikt från rummet
Boendets fasad
Boendets fasad

Populära bekvämligheter

  • Bar
  • Rumsservice
  • Tvättservice
  • Luftkonditionering
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
Det nuvarande priset är 463 kr
inklusive skatter och avgifter
5 mars – 6 mars

Utforska området

Map
old mombasa malindi road, Mombasa, Mombasa County
  • Bamburi Beach
    ‪15 min till fots‬
  • Haller Park
    ‪2 min med bil‬
  • Nguuni Nature Sanctuary
    ‪3 min med bil‬
  • Mombasa (MBA-Moi Intl.)
    ‪40 min med bil‬

Rumsalternativ

Standardrum

  • 12 kvm
  • Utsikt mot staden
  • Sovplats för 2
  • 1 queensize-säng

Deluxe-rum

  • 12 kvm
  • Sovplats för 2
  • 1 queensize-säng

Liknande boenden

Om boendet

QUEENS COURT HOTEL

Hotell med 3 restauranger i anslutning till ett shoppingcenter i Mombasa
Detta hotell erbjuder gäster 3 restauranger, 2 barer/lounger och ett business-center (öppet dygnet runt). Här erbjuds även gratis wi-fi i allmänna utrymmen, avgiftsfri parkering och gratis mottagning. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som ett konferenscenter, ett kafé och rumsservice dygnet runt. Städning är tillgänglig på begäran.
QUEENS COURT HOTEL erbjuder 52 luftkonditionerade rum med värdeförvaringsskåp och gratis dagstidningar. Dessa individuellt inredda och möblerade rum har separat middagsplats, och inkluderar matbord. Sängarna har memory foam-madrasser och sängtillbehör av högsta kvalitet. Kuddmeny finns tillgänglig. 21-tums smart-tv med nya filmer och Netflix. Badrummen har dusch med regndusch, badrockar, tofflor och lyxtoalettartiklar.

Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Skrivbord och skrivbordsstolar finns. Dessutom har rummen gratis flaskvatten och gratis toalettartiklar. Kylskåp, strykjärn/strykbräda och byte av handdukar kan fås på begäran. Uppbäddningsservice erbjuds varje kväll och städning sker på begäran.

Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.
QUEENS COURT HOTEL ligger en kort promenad från Bamburi Beach och mindre än två kilometer från populära attraktioner som Haller Park. Detta hotell med 3,5 stjärnor har 52 rum och välkomnar gäster med 3 restauranger, gratis wi-fi på rummet och avgiftsfri parkering. Boendet ligger i anslutning till ett shoppingcenter i centrala Mombasa, inte långt från Nguuni Nature Sanctuary.
Restaurangalternativ
Detta hotell har 3 restauranger, vilket passar utmärkt när du vill ha något att äta. Du kan beställa mat från rumsservice dygnet runt, ladda med energi på deras kafé och träffa andra gäster på en gratis mottagning med manager, som anordnas varje dag.
Rum
Här erbjuds gäster gratis wi-fi och en 21-tumss smart-tv med nya filmer och Netflix. Badrummen har regnduschar, designertoalettartiklar och tofflor för barn, och gäster sover gott i sängar med memory foam-madrasser, sängtillbehör av högsta kvalitet och kuddmenyer. Middagsplatser, privata trädgårdar och gratis dagstidningar är också tillgängliga. Städning på begäran
På boendet
QUEENS COURT HOTEL har karaoke, gratis wi-fi i allmänna utrymmen och ett konferenscenter. Här har du tillgång till avgiftsfri parkering och transport till/från tågstationen. Receptionspersonalen kan hjälpa dig med bokning av guidade turer och biljetter samt förvaring av värdesaker. Här har gäster dessutom tillgång till business-service dygnet runt, tvättmöjligheter och en trädgård.
Bekvämligheter
  • Gångavstånd till Bamburi Beach
  • Gratis wi-fi på rummet och i allmänna utrymmen
  • Avgiftsfri parkering
  • Restaurang
Det finns 3 restauranger och kafé på plats.Du har att välja på 2 barer/lounger när du känner för en drink. Gratis mottagning med manager erbjuds dagligen. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi.

Ett business-center (öppet dygnet runt) och 70 mötesrum erbjuds. Utomhusgrill, karaoke och hjälp med bokning av biljetter och guidade turer finns tillgängliga på QUEENS COURT HOTEL som passar dem som reser i arbetet. Det finns parkeringsplatser som är gratis.

Rökning tillåts endast på särskilda platser på detta hotell med 3,5 stjärnor i Mombasa.

Mottagning med manager arrangeras gratis varje dag på detta hotell.
QUEENS COURT HOTEL har 3 restauranger.
Boendet har rumsservice dygnet runt.

Språk

Engelska och swahili

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Transport från tågstationen dygnet runt (tilläggsavgift)
  • Transport till färjeterminal (tilläggsavgift)
  • Transport till shoppingcenter (tilläggsavgift)
  • Avgiftsfri parkering på området

Mat och dryck

  • 2 barer/lounger
  • 3 restauranger
  • Ett kafé/fik
  • Gratis mottagning med hotellmanager varje dag
  • Måltider för par/privata måltider

Att göra

  • Karaoke
  • Kvällsunderhållning
  • Safari
  • Viltsafari

Familjevänligt

  • Barnpassning på rummet
  • Kylskåp på begäran
  • Ljudisolerade rum
  • Matbord
  • Separat middagsplats i rummet
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Dagstidningar i lobbyn
  • Guideböcker
  • Reception öppen under begränsade tider
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Byte av handdukar på begäran
  • Byte av lakan på begäran
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Städning på begäran
  • Uppbäddningsservice

Business-service

  • 70 mötesrum
  • Business-service dygnet runt
  • Konferenscenter

Utomhus

  • Grill
  • I en regionalpark
  • Trädgård
  • Vid flodpromenaden

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Anpassade dörrhandtag
  • Flyttbar duschstol
  • Höjd toalettsits (46 centimeter hög)
  • Klinkergolv i rum
  • Meddelande via dörrklocka eller telefon
  • Polerat golv i rum
  • Ramp till huvudentrén
  • Tillgång till övre våningsplan endast via trappor
  • Tillgänglighetsanpassad telefonutrustning
  • Tillgänglighetsanpassat toalettbord (89 centimeter högt)
  • Visuellt brandlarm
  • Väl upplyst gång till ingången

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Kuddmeny
  • Memory foam-madrass
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Badrockar
  • Dusch
  • Golvvärme i badrummet
  • Handdukar tillhandahålles
  • Lyxtoalettartiklar
  • Privat badrum
  • Regndusch
  • Schampo
  • Tandborste och tandkräm
  • Toalettpapper
  • Tofflor
  • Tofflor för barn
  • Tvål

Underhållning

  • 21-tums smart-tv
  • Netflix
  • Nya filmer
  • Streamingtjänster

Mat och dryck

  • Gratis vatten på flaska
  • Kylskåp på begäran
  • Matbord
  • Restaurangguider
  • Rumsservice dygnet runt
  • Separat middagsplats

Mer

  • Arbetsområde för laptop
  • Elektriska adapters
  • Enskild inredning
  • Enskild möblering
  • Gratis dagstidningar varje dag
  • Kontorsstol
  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Tvättmedel
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 07.00. Checka in fram till: när som helst.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från färjeterminal (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 72 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Receptionen är bemannad under begränsade tider.

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar är tillåtna på QUEENS COURT HOTEL

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.

Betalningstyper

Viktig information

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
Kontantfria transaktioner erbjuds
QUEENS COURT HOTEL erbjuder transfer från färjeterminal (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet genom att ringa numret i bokningsbekräftelsen 72 timmar innan ankomsten med uppgifter om din ankomst. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.

Bra att veta

  • Det totala priset som visas för vistelser den 24 december inkluderar avgiften för en obligatorisk galamiddag på julafton.
  • Det totala priset som visas för vistelser den 1 januari inkluderar avgiften för en obligatorisk galamiddag som hålls på nyårsafton.
  • Det totala priset som visas för vistelser den 14 februari inkluderar avgiften för en obligatorisk galamiddag på alla hjärtans dag.
  • Husdjur och assistanshundar är inte tillåtna på plats.

Boendet kallas även

QUEENS COURT HOTEL Hotel
QUEENS COURT HOTEL Mombasa
QUEENS COURT HOTEL Hotel Mombasa