Billiga hotell i Windischleuba - 470 att välja från
Hotell från 645 kr
Kolla hotellpriser i Windischleuba
Windischleuba hotell

ACHAT Hotel Zwickau

Victor's Residenz-Hotel Gera

PLAZA INN Chemnitz

Riff Resort

Hotel Schloss Schweinsburg

Atlanta Hotel Leipzig

Parkhotel Diani

Hotel Meerane

Erlebnishotel Zur Schiffsmühle

Romantik Hotel Schwanefeld

Hotel Garni Zwickau Mosel

T3 Budget Zwickau

Hotel Schloss Rabenstein

Parkhotel Altenburg
Utforska Windischleuba
I Windischleuba finns det mycket att se och göra. Populära sevärdheter i Windischleuba med omnejd:
- Lindenau-museet
- Skatbrunnen
- Rote Spitzen
- Brüderkirche Altenburg
- Grosser Teich
- Inselzoo Altenburg
- Schloss Wolkenburg
När du planerar resan till Windischleuba kan du använda MrJet för att boka ett passande flyg till flygplatsen i Leipzig (LEJ-Leipzig - Halle). Du kan välja antal mellanlandningar, flygbolag och avresetid i sökningen för att hitta något som du vill ha.
När passar det bäst att utforska Windischleuba?
Om du funderar på när det är bäst att åka till Windischleuba, kan denna info om vädret vara bra att ha under reseplaneringen. De varmaste månaderna i Windischleuba brukar vara juli och augusti, och de kallaste februari och januari. De regnigaste månaderna är juli och juni, medan de torraste är mars och januari.
Här kommer en prognos över hur mycket regn och vilka temperaturer du kan förvänta dig:
- Medeltemperaturerna mellan januari och mars ligger på 11°C under dagen och -3°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden är 98 millimeter under denna period.
- Om du reser hit mellan april och juni, ligger medeltemperaturerna på 23°C under dagen och 2°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden ligger på 146 millimeter.
- Medeltemperaturerna under juli till september är 24°C under dagen och 8°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 164 millimeter.
- Mellan oktober och december ligger medeltemperaturerna på 17°C under dagen och -2°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 124 millimeter.
- Snittet för den årliga nederbörden i Windischleuba är 532 millimeter.