Billiga hotell i Neukirch/Lausitz - 1279 att välja från
Hotell från 437 kr
Kolla hotellpriser i Neukirch/Lausitz
Neukirch/Lausitz hotell

Best Western Plus Hotel Bautzen

Hotel Elbresidenz an der Therme Bad Schandau

Laurichhof

Schloss Hotel Dresden-Pillnitz

Elbhotel Bad Schandau

Hotel Elbparadies

Gasthof Oberschmiede

GUTSHOF Schirgiswalde

Parkhotel Neustadt

Wellness Hotel Luzan

HOTEL VARNSDORF

Hotel & Pension Müllers Gasthof

Logis Hotel QUARTIER 5

Bei.Gretel Well Being
Utforska Neukirch/Lausitz
I Neukirch/Lausitz finns det mycket att se och göra. Populära sevärdheter i Neukirch/Lausitz med omnejd:
- Körse Therme Spa
- Christuskirche
- Bischofswerda Rathaus
- Römisch-Katholische Pfarrei St. Benno
- Arthur Richter-parken
- Mariba Freiseitwelt Spa
- Alte Wasserkunst
När du förebereder din resa till Neukirch/Lausitz kan du använda MrJet för att boka ett bra flyg till flygplatsen i Dresden (DRS). Du kan bestämma antal mellanlandningar, flygbolag och avresetid i sökningen för att hitta något som du vill ha.
När passar det bäst att utforska Neukirch/Lausitz?
Om du försöker komma fram till när det är bäst att resa till Neukirch/Lausitz, kan denna info om vädret vara bra att ha under reseplaneringen. De varmaste månaderna i Neukirch/Lausitz brukar vara juli och augusti, och de kallaste februari och januari. De regnigaste månaderna är juli och juni, medan de torraste är februari och januari.
Här kommer en översikt över hur mycket regn och vilka temperaturer du kan förvänta dig:
- Medeltemperaturerna mellan januari och mars ligger på 12°C under dagen och 2°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden är 122 millimeter under denna period.
- Om du reser hit mellan april och juni, ligger medeltemperaturerna på 24°C under dagen och 6°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden ligger på 185 millimeter.
- Medeltemperaturerna under juli till september är 26°C under dagen och 10°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 219 millimeter.
- Mellan oktober och december ligger medeltemperaturerna på 15°C under dagen och 3°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 140 millimeter.
- Den genomsnittliga nederbörden under året i Neukirch/Lausitz ligger på 666 millimeter.