Billiga hotell i Haut-Fays - 808 att välja från
Hotell från 683 kr
Kolla hotellpriser i Haut-Fays
Haut-Fays hotell

Mercure Han-sur-Lesse

Les Sorbiers

ibis Dinant Centre

Castel de Pont-à-Lesse Hotel

Les Reflets Jaunes

Hotel L' Amandier

Hotel L'eau Vive

Hôtel Aquatel

Hôtel les Boucles de Meuse

Au lit des Ours

L'Inattendu sur la Croisette Dinant Centre

Le Val Saint Hilaire

Hotel Le Saint Hadelin

Hotel Cosy

Hôtel Le Roosevelt
Utforska Haut-Fays
I Haut-Fays finns det mycket att se och göra. Populära sevärdheter i Haut-Fays med omnejd:
- Han-sur-Lesse underjordiska grottor
- Euro Space Center
- Roc de la Tour
- St. Georgs församlingskyrka
- Rochefort Chateau
- Parc de loisirs TerrAltitude
- Bouillons fästning
När du planerar din resa till Haut-Fays kan du använda MrJet för att hitta ett passande flyg till flygplatsen i Charleroi (CRL-Brussels South Charleroi). Du kan ställa in antal mellanlandningar, flygbolag och avresetid i sökningen för att hitta det som passar bra för dig.
När passar det bäst att utforska Haut-Fays?
Om du undrar när det är bäst att åka till Haut-Fays, kan denna info om vädret vara till hjälp under reseplaneringen. De varmaste månaderna i Haut-Fays brukar vara juli och augusti, och de kallaste januari och februari. De regnigaste månaderna är december och oktober, medan de torraste är februari och september.
Här kommer en prognos över hur mycket regn och vilka temperaturer du kan förvänta dig:
- Medeltemperaturerna mellan januari och mars ligger på 10°C under dagen och -1°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden är 191 millimeter under denna period.
- Om du reser hit mellan april och juni, ligger medeltemperaturerna på 20°C under dagen och 3°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden ligger på 208 millimeter.
- Medeltemperaturerna under juli till september är 22°C under dagen och 9°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 219 millimeter.
- Mellan oktober och december ligger medeltemperaturerna på 16°C under dagen och 1°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 250 millimeter.
- Snittet för den årliga nederbörden i Haut-Fays är 868 millimeter.
Senaste Haut-Fays hotellrecensioner från resenärer som duRecensioner som verifierats av MrJet
