Billiga hotell i Elin Pelin - 852 att välja från
Hotell
Kolla hotellpriser i Elin Pelin
Utforska Elin Pelin
I Elin Pelin finns det mycket att se och göra. Populära sevärdheter i Elin Pelin med omnejd:
- Vasil Levski-stadion
- Nationalmuseet för utländsk konst
- Alexander Nevski-katedralen
- Ryska kyrkan
- Ivan Vazovs-nationalteater
- Arkeologiska museet
- S:t George-kyrkan
När du planerar din resa till Elin Pelin kan du använda MrJet för att boka ett bra flyg till flygplatsen i Sofia (SOF). Du kan ställa in antal mellanlandningar, flygbolag och avresetid i sökningen för att hitta det som passar bra för dig.
När passar det bäst att utforska Elin Pelin?
Om du undrar när det är bäst att resa till Elin Pelin, kan denna info om vädret vara till hjälp under reseplaneringen. De varmaste månaderna i Elin Pelin brukar vara augusti och juli, och de kallaste januari och februari. De regnigaste månaderna är maj och juni, medan de torraste är februari och januari.
Här kommer en prognos över hur mycket regn och vilka temperaturer du kan förvänta dig:
- Medeltemperaturerna mellan januari och mars ligger på 12°C under dagen och -4°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden är 98 millimeter under denna period.
- Om du reser hit mellan april och juni, ligger medeltemperaturerna på 24°C under dagen och 3°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden ligger på 224 millimeter.
- Medeltemperaturerna under juli till september är 26°C under dagen och 9°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 172 millimeter.
- Mellan oktober och december ligger medeltemperaturerna på 19°C under dagen och -3°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 140 millimeter.
- Snittet för den årliga nederbörden i Elin Pelin ligger på 634 millimeter.
Senaste Elin Pelin hotellrecensioner från resenärer som duRecensioner som verifierats av MrJet

Grand Hotel Millennium Sofia
5/5 Fantastiskt
Cool hotel but not so personal.
"A very high class hotel.
Clean and everything in place.
I do wish they would ask people to smoke away fron the entrance. It's not do nice to step out into 15 people smoking.
I was also slightly surprised that the breakfast didn't have more assortment of fresh bread and also no real freshly squeezed orange juice. "
En verifierad resenär bodde på Grand Hotel Millennium Sofia
Publicerades för 4 månader sen
Områden av
Toppflyg till Elin Pelin
Res till Elin Pelin
Top Trending
Flyg