Billiga hotell i Abbadia a Isola - 5780 att välja från
Hotell från 569 kr
Kolla hotellpriser i Abbadia a Isola
Abbadia a Isola hotell
Hotel Chiusarelli
Hotel Athena
Grand Hotel Continental Siena – Starhotels Collezione
Hotel Italia
Hotel Borgo di Cortefreda Relais
Palazzo Ravizza
Hotel Executive
NH Siena
Salvadonica - Borgo del Chianti
Borgo Grondaie
Hotel Santa Caterina
Hotel Minerva
Hotel Ristorante Alcide
Villa del Sole Siena
La Certosa di Pontignano
Utforska Abbadia a Isola
I Abbadia a Isola finns det mycket att se och göra. Populära sevärdheter i Abbadia a Isola med omnejd:
- Stadio Artemio Franchi
- Sienas katedral
- Piazza del Campo
- Museo Civico
- Palazzo Pubblico
- Santa Maria Assunta-kollegiatkyrkan
- Slottet Monteriggioni
När du planerar din resa till Abbadia a Isola kan du använda MrJet för att hitta ett bra flyg till flygplatsen i Florence (FLR-Peretola). Du kan ställa in antal mellanlandningar, flygbolag och avresetid i sökningen för att hitta det som du vill ha.
När passar det bäst att utforska Abbadia a Isola?
Om du undrar när det är bäst att resa till Abbadia a Isola, kan denna info om vädret vara bra att ha under reseplaneringen. De varmaste månaderna i Abbadia a Isola brukar vara juli och augusti, och de kallaste februari och januari. De regnigaste månaderna är oktober och november, medan de torraste är juli och mars.
Här kommer en prognos över hur mycket regn och vilka temperaturer du kan förvänta dig:
- Medeltemperaturerna mellan januari och mars ligger på 19°C under dagen och 6°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden är 181 millimeter under denna period.
- Om du reser hit mellan april och juni, ligger medeltemperaturerna på 31°C under dagen och 9°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden ligger på 193 millimeter.
- Medeltemperaturerna under juli till september är 33°C under dagen och 16°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 155 millimeter.
- Mellan oktober och december ligger medeltemperaturerna på 26°C under dagen och 7°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 264 millimeter.
- Snittet för den årliga nederbörden i Abbadia a Isola ligger på 793 millimeter.