Hotel Le Florentin
3.0-stjärnigt boende
Fotogalleri för Hotel Le Florentin





Recensioner
9,89,8 av 10,
Enastående
Populära bekvämligheter
- Gym
- Bar
- Frukost tillgänglig
- Luftkonditionering
- Husdjursvänligt
- Parkering ingår
Det nuvarande priset är 1 448 kr
1 448 kr
inklusive skatter och avgifter
25 mars – 26 mars
Utforska området

58, Place Albert 1er, Florenville, 6820
- Saint-Martin5 min med bil
- Orvalklostret7 min med bil
- Le domaine des Epioux7 min med bil
Rumsalternativ
Öppna alla foton för Appartement supérieur balnéothérapie

Appartement supérieur balnéothérapie
- Sovplats för 5
- 1 kingsize-säng och 1 bäddsoffa (kingsize)
Öppna alla foton för Lägenhet Comfort - 2 sovrum

Lägenhet Comfort - 2 sovrum
- 30 kvm
- Sovplats för 6
- 2 queensize-sängar ELLER 4 enkelsängar
Öppna alla foton för Standard dubbelrum eller tvåbäddsrum

Standard dubbelrum eller tvåbäddsrum
- 27 kvm
- Sovplats för 2
- 1 dubbelsäng
Öppna alla foton för Svit Deluxe

Svit Deluxe
- 50 kvm
- Sovplats för 2
- 1 queensize-säng
Öppna alla foton för Chambre supérieure balnéothérapie

Chambre supérieure balnéothérapie
- 36 kvm
- Sovplats för 3
- 1 kingsize-säng
Liknande boenden

Roompot Hillview Resort Grandvoir
Roompot Hillview Resort Grandvoir
Neufchateau
- Parkering ingår
- Gratis wi-fi
- Restaurang
- Luftkonditionering
5.0 av 5, Enastående, (1)
5,0/5
Enastående
(1)
Priset är 1 173 kr
1 173 kr
för 1 rum
inklusive skatter och avgifter
7 apr. – 8 apr.

Nice Room in a Natural Resort Near Neufchateau
Nice Room in a Natural Resort Near Neufchateau
Neufchateau
- Parkering ingår
- Gratis wi-fi
- Luftkonditionering
Priset är 1 822 kr
1 822 kr
för 1 lägenhet
inklusive skatter och avgifter
7 apr. – 8 apr.

Beautiful Hotel Room in a Natural Resort
Beautiful Hotel Room in a Natural Resort
Neufchateau
- Parkering ingår
- Gratis wi-fi
- Luftkonditionering
Priset är 1 907 kr
1 907 kr
för 1 lägenhet
inklusive skatter och avgifter
7 apr. – 8 apr.
Om boendet
Hotel Le Florentin
Hotell i Florenville med fitnesscenter och restaurang
Detta hotell är en rökfri anläggning som erbjuder gäster en restaurang, ett fitnesscenter och en bar/lounge. Dessutom erbjuds gratis wi-fi i allmänna utrymmen och avgiftsfri parkering. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som ett mötesrum, en trädgård och ett värdeförvaringsskåp i receptionen.
Hotel Le Florentin erbjuder 15 rum med privat bubbelpool inomhus och minibar. Sängarna har bäddmadrasser och sängtillbehör av högsta kvalitet. LED-tv finns på rummen. Badrummen har badkar och dusch med bubbelbadkar och regndusch. Badrummen är även utrustade med badrockar, gratis toalettartiklar och hårtorkar.
Detta hotell i Florenville erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Skrivbord och värdeförvaringsskåp finns.
Detta hotell har bland annat fitnesscenter.
Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.
Hotel Le Florentin ligger mindre än fem kilometer från Saint-Nicolas Lacuisine-katedralen och Saint-Martin. Detta hotell med 3 stjärnor har 15 rum och ståtar med privata bubbelpooler inomhus samt en restaurang och gratis wi-fi på rummet.
Restaurangalternativ
Här hittar du både bar och brasserie, så du kan äta och dricka gott under vistelsen. Frukostbuffé serveras dagligen från 07.30 till 10.30 mot en avgift.
Rum
Här erbjuds gäster gratis wi-fi och en LED-tv. Samtliga sängar med bäddmadrasser har sängtillbehör av högsta kvalitet och i badrummen finns bubbelbadkar, regnduschar, hårtorkar och gratis toalettartiklar. Privata bubbelpooler inomhus, minibarer och kaffebryggare erbjuds dessutom.
På boendet
Hotel Le Florentin har ett fitnesscenter, gratis wi-fi i allmänna utrymmen och ett mötesrum. Här har du tillgång till avgiftsfri parkering. Flerspråkig personal i receptionen kan hjälpa dig med förvaring av värdesaker samt rekommendera sevärdheter och restauranger i området. LOCALIZEHär har gäster dessutom tillgång till en terrass, en trädgård och bankettsal.
Bekvämligheter
- Gratis wi-fi på rummet och i allmänna utrymmen
- Avgiftsfri parkering
- Restaurang
- Fitnesscenter
Det finns restaurang på plats. Du kan njuta av en drink på baren/loungen. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. Fitnesscenter, en terrass och flerspråkig personal finns tillgängliga på Hotel Le Florentin. Det är gratis att parkera.
Detta hotell i Florenville har 3 stjärnor och tillåter inte rökning.
Mot en avgift kan gäster dagligen äta frukostbuffé och 07.30 till 10.30.
Restaurang på platsen - brasserie som specialiserar sig på regionala rätter och serverar lunch och middag.
Språk
Nederländska, engelska, franska och italienska
Hotellbekvämligheter
Internet
- Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
- Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi
Parkering och transport
- Avgiftsfri parkering på området
Mat och dryck
- Frukostbuffé tillgänglig dagligen 07.30–10.30 mot en avgift: EUR 15 per person
- En bar/lounge
- En restaurang
Att göra
- Gym
Familjevänligt
- Ljudisolerade rum
Bekvämligheter
- Reception öppen under begränsade tider
- Värdeförvaringsskåp i receptionen
Gästtjänster
- Flerspråkig personal
Business-service
- Mötesrum
Utomhus
- Terrass
- Trädgård
Spa
- Massage
Tillgänglighetsanpassning
- Ingen hiss
- Trägolv i rum
Bekvämligheter på rummet
Sovrum
- Bäddmadrass
- Sängtillbehör av högsta kvalitet
Badrum
- Badrockar
- Bubbelbadkar
- Gratis toalettartiklar
- Handdukar tillhandahålles
- Hårtork
- Privat badrum
- Regndusch
- Schampo
- Separat badkar och dusch
- Toalettpapper
- Tvål
Underhållning
- LED-tv
Mat och dryck
- Elektrisk vattenkokare
- Minibar
- Te-/kaffebryggare
Mer
- Ljudisolerade rum
- Luftkonditionering (klimatreglerad)
- Skrivbord
- Värdeförvaringsskåp
Regler
Incheckning
Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 18.30.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år
Utcheckning
Utcheckning innan 11.00
Incheckningsinstruktioner
Receptionen är öppen alla dagar 07.30–18.30.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Kontakta boendet minst 48 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 18.30 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Åtkomst till boendet
Reception (begränsade öppettider)
Husdjur
- Husdjur: EUR 15 per husdjur, per natt
- Upp till 1 per rum
- Mat- och vattenskålar erbjuds
- Begränsningar gäller
- Hör av dig till boendet med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information Assistanshundar är avgiftsbefriade.
Barn och extrasängar
- Barn är välkomna.
- Extrasängar finns inte tillgängliga.
Betalningstyper
Viktig information
Extra tillval
De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.
- Avgift för frukostbuffé: EUR 15.00 per person (ungefärligt pris)
- Avgift för husdjur: EUR 15 per husdjur per natt
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.
Att hålla koll på
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Särskilda regler och avgifter kan gälla för avbokning av gruppbokningar (fler än 8 rum på samma boende under samma vistelsedatum).
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
Receptionen har öppet varje dag från 07.30 till 18.30.
Gäster måste kontakta boendet minst 48 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 18.30 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Gäster måste kontakta boendet minst 48 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 18.30 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Bra att veta
- Kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen för att ordna för ditt husdjur (relaterade kostnader går att hitta i sektionen för avgifter).
Boendet kallas även
Hotel Florentin Florenville
Hotel Florentin
Florentin Florenville
Hotel Le Florentin Hotel
Hotel Le Florentin Florenville
Hotel Le Florentin Hotel Florenville